روستاي نسن نور

مصاحبه با حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی حسینی‌نژاد

مصاحبه,نماینده نور,حسینی نژاد,هیئت های نور,کانون هیئت های نور,

در آستانه اربعین حسینی و ششمین اجتماع هیئات مذهبی منطقه بلده شهرستان نور، طی گفتگویی صمیمی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی حسینی‌نژاد نماینده اسبق مردم نور در....

مصاحبه با حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی حسینی‌نژاد

روستاي نسن نور

مصاحبه با حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی حسینی‌نژاد دانلود کاور با اندازه اصلی

مصاحبه با حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی حسینی‌نژاد

خلاصه مطلب:

در آستانه اربعین حسینی و ششمین اجتماع هیئات مذهبی منطقه بلده شهرستان نور، طی گفتگویی صمیمی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی حسینی‌نژاد نماینده اسبق مردم نور در.... ادامه متن

در آستانه اربعین حسینی و ششمین اجتماع هیئات مذهبی منطقه بلده شهرستان نور، طی گفتگویی صمیمی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی حسینی‌نژاد نماینده اسبق مردم نور در مجلس شورای اسلامی و مسئول کانون هیئات مذهبی نور ؛ ابعاد مختلف  فعالیت‌ها ، برنامه‌ها و همچنین معضلات و مشکلات این کانون را تشریح کرد.

*** زمینه فکری تشکیل کانون  هیئات مذهبی نور***

من دوره نمایندگی‌ام در مجلس که تمام شد یک فراغتی برای من حاصل شد. احساس کردم که به علت جنگ و شهادت عده ای از عزیزان در منطقه و مشکلات و معضلات اقتصادی منطقه و ساير امور، ما به آن وظيفه خطيري که خدا و پيغمبر به عهده ما گذاشته بودند نتوانستيم به آن برسيم. امورات اجتماعي فشارهاي جوانبي از هر سو حتي به من نماينده هم اين توفيق را نداد که انطور که بايد و شايد به مردم منطقه خدمت کنم. دولت بودجه کافي نداشت و گردوغبار جنگ همه جا را گرفته بود. همه هم و غم عالي و داني کشور در پيشرفت جنگ بود و مجالي براي عمران و آباداني کمتر حاصل شد. زماني که از نمايندگي فارغ شديم به فکر افتاديم که مستقلا به کار اصلي خودمان که امور فرهنگي بود به آن بپردازد. لباس ما دوران تحصيلي و طلبگي ما همه اين‌ها ايجاب مي‌کرد که ما زکات علممان رو نشر بدهيم. فلذا بعضي از دوستاني که از دور و نزديک آشنايي داشتيم آمدند. ما چهره‌هايي را که بخواهيم جمع کنيم آشنايي نداشتيم تا اينکه تک‌تک آن‌ها با تحقيقات و مطالعات فراواني پيدا کرديم. آمدند مسجد ما و آنجا مطرح کردند که ما حاضريم در اين کار فرهنگي  شما را کمک کنيم. شما پيش‌قدم اين کار باشيد و همينطور هم شد و از آنجا که اين‌ها جمع شدند آرام آرام در پي تشکيل يک سازماني و برنامه‌اي افتاديم که چه جوري و از کدام کانال وارد بشويم تقريباً شش سال قبل بود.

 

*** تشکیل حلقه‌های اولیه ***

بهترين راه براي ورود به اين قضايا هيئات مذهبي را ديديم. چون اصل انقلاب ما هم از همين مساجد وهيئت‌ها و تکايا و عاشوراها رمز موفقيت بود و امام خميني (رحمة‌ا...عليه)  هم از اول از همين کانال استفاده کرد. صورت‌برداري کرديم که درمنطقه بلده ما چند هيات هستند؟ در حدود 45 هيأت بودند. اين‌ها همه آوارگان خيانت‌هاي عصر طاغوت بود که يا به سوي شمال رفتند يا به تهران آمدند. آب و خاکشان و وطنشان را رها کردند ولي از آنجايي که داراي اعتقاد ديني بودند. شير پاک خوردند و لقمه حلال طي کردند دست از هيأت برنداشتند. بعضي از هيأت‌ها بيش از 100 سال قدمت دارند. مجمعين هيئات را جمع‌آوري کرديم. به اين شکل که نامه‌اي داديم به همه هيأت‌ها که هر کدام از شما نماينده‌اي رسمي معرفي کنيد تا سازماندهي انجام بشود. هر هيئتي نمايندگاني معرفي کردند و در حضور نمايندگاه هيئات انتخابات برگزار شد. هيأت امنايي تشکيل شد که اين هيأت امنا منتخبين نمايندگان همه هيأت‌ها بودند. البته مي‌شد که انتصابي عمل کرد شايد انتصابي ما موفق‌تر بوديم اما از آنجايي که کار، کار مردمي بود و متعلق به توده مردم منطقه بود ما مي‌خواستيم حتي فرمانبرداران و خدمتگزاران اين کانون هم منتخب خود مردم باشند. حالا که انتخاب شدند احتياج به يک اساسنامه به يک قانون و مقررات نياز دارند که وقت گذاشتند و فکر کردند و چيزهايي تنظيم کردند يک مراحلي را هم از مسير طي کردند. البته پيشرفت يک چنين کار فرهنگي به اين عظمت به يک پشتوانه مالي و مادي بسيار خوبي نياز دارد. اصلاً کار فرهنگي بدون پشتوانه مالي نمي‌تواند چندان موفق باشد. خلاصه شروع به کار شد. اول کاري که کرديم اين بود که از يک قدم اول با هيئات بيشتر تماس داشته باشيم. با همه اعضا که ممکن نبود پس نمايندگانش رابط باشند مابين اين کانون و خود هيئات. هم اين‌ها ملزمند روش کاري کانون را به اعضاي محترم هيأت برسانند و هم اعضاي هيأت هم حق دارند که بدانند چه کارهايي دارد انجام مي‌گيرد؟ شايد توي اين کار چندان موفق نبودند. نه خود اعضاي هيأت مطالبه کردند، نه نمايندگان آنطور که ما انتظار داشتيم توانستند تبيين کنند و تشريح کنند که فعاليت اين کانون؛ فعاليت اقتصادي نيست. بعد فرهنگي و مذهبي و ديني را دنبال بکنند. و الآن هنوز بعد از 6 سال بعضي از هيئت‌ها نماينده‌شان را نمي‌شناسند کيست؟ و اين خيلي مايه تأسف است.

 

*** رازی که فاش نکردم! ***

من به عنوان يک طلبه ضعيف سر يک دوراهي مانده بودم و براي اولين بار هم بود که بازگو کردم. در اين کانون ما در ابتدا دو قطب به وجود آمد. يک قطبي مي‌گفت ما کانون را سوق بدهيم به سمت احداث کارخانه‌ها و مسائل اقتصادي و احداث راه‌ها و عمراني و سازندگي، کنارش هم مسئله امور فرهنگي باشد. ليکن اين نظر با اصل نيت اقدام من نمي‌ساخت. من گفتم اول و دوم و سوم کار بايد فرهنگي باشد. کارهاي مادي لکه‌بردار است و زودهم  اشکال ايجاد مي‌کند. از آن گذشته ما با قرآن و عاشورا و امام حسين کار داريم خود آن‌ها هم مشکلات را حل مي‌کنند. کما اينکه الآن شش سال مي‌گذرد و درمانده نشدم و هيچ درآمدي هم از هيچ نهاد و مرکزي هم نداريم. شش سال مردم جمع بشوند هفت هزار نفر جمعيت کسي نگفت چه برنامه‌اي داري؟ اصلاً چجوري روز اربعين اين جمعيت را پذيرايي مي‌کني ؟ همه اين‌ها خود امام حسين و خاندان عصمت و طهارت وسيله‌اش را جور کردند. تا الآن هم من اين مسئله را نگفتم. مبادا اينکه دامان اين حرکت فرهنگي و ديني به لکه مسائل مادي و مالي رنگين بشود. لذا تحمل کرديم بسيار هم با سختي روبرو شديم.

*** اولین قدم به نام حضرت زهرا(سلام‌ا...عليها) ***

اولين قدم در ميلاد حضرت زهرا (سلام‌ا...عليها) يک دعوت عمومي به عمل امد در حسينيه حضرت علي‌اکبر بلده‌اي‌ها بود آقايان را جمع کرديم. از رجال مملکت که اهل منطقه نور بودند آمدند و آنجا صحبت کردند. برخي نظر دادند، رهنمود دادند، بسيار خوب بود. همينطور در ولادت‌ها اين جلسات متعدد صورت مي‌گرفت و فقط با مداحي و سخنراني و توضيح و توجيه مي‌گذشت. خواستيم که اين قطره‌قطره در سال يکبار يکجا جمع بشوند و اين‌ها را مانند بند تسبيحي که همه را به همديگر پيوند بدهد در يک روز زير يک سقف همه جمع بشوند و آن احساسات قلبي خودشان را نسبت به اباعبدالله الحسين بازگو کنند. که اين چندين ثمره دارد. يک مباني اعتقادي را بازگو کردن؛ دوم اينکه همشهري‌ها همديگر را ديدند، سوم اينکه يک وحدت و انسجام فرهنگي در منطقه پديدار شد و ديگر برکات زيادي هم در کنار آن نهفته است و سرانجام اين شد که روز اربعين را انتخاب کرديم که آن اجتماع انجام بگيرد. مثل اينکه دو رکعت نماز را شما فرادي در خانه بخواني بعد بيايي همان را در مسجد به جماعت بخواني و آن را مبدل به نماز جمعه بکني ، بعد آن را مي‌بري در عيد فطر و عيد اضحي، بعد از آن کنگره بين‌المللي و جهاني حج در مي‌آيد. يک روز تجمع‌بخشي را انتخاب کرديم که آن روز همشهري‌هاي ما در اينجا جمع بشوند. کليه اعضا  از بخش بلده نور از دوآب تا پل‌زنگوله همه اين‌ها بصورت عام دعوت‌اند. همه اين‌ها براي روز اربعين دعوت مي‌شوند و روز اربعين اين‌ها با دسته‌جات سوگواري و عزاداري و آن شور و شوق دسته‌دسته گروه گروه از هر هيأتي مي‌آيند.

*** مشکل اساسی کانون ***

در اينجا چون بناست که تبيين بشود قضايا و مردم بهتر واقف باشند؛ يکي از مسائلي که ما را دچار مشکل کرده بود اين بود که جا و مکاني که اين هفت‌هزار نفر جمعيت گنجايش پيدا بکنند. دقيقا ما شايد بيش از دو ماه در معيت بعضي از اين آقايان اين تهران را زير و رو کرديم که جايي که هفت هزار جمعيت راحت جايشان بشود. يا پيدا نشد يا اگر پيدا شد نيمه‌کاره بود. اگر نيمه‌کاره نبود از نظر مسائل اقامه نماز جماعت و سرويس بهداشتي و ... يک عيبي داشتند. بعضي‌ها هم مي‌گفتند که بايد حق ورودي به ما بدهيد. تا اينکه بالاخره با سپاه ارتباط زديم و در اين حسينيه ثارالله ميدان کلاهدوز برگزار شد و با چها هزار نفر جوابگو نبود. سال بعد که اشتياق بيشتر بود آن جاي بالاتر را گرفتيم که الحمدلله از نظر امکانات و مسائل رفاهي و ... همه‌ چيز خوب بود. به اين دليل آنجا فعلا در اختيار ما گذاشته شد اگر فردا مسئولين آنجا بگويند که آقا امروز اينجا نمي‌توانيم، اين کانون با اين عظمت چندين ساله که شکل گرفته جا ندارد. از همان اول هم دست التجا دراز تا کنون موفق نشديم يک جاي ثابتي را آماده کنيم داشته باشيم که لااقل سرگرداني نباشد و بخورد به جمعيت از شرق و غرب و شمال و جنوب تهران. الحمدلله تا الآن با عنايت الهي اينجا هستيم.

 

*** وقتی که تهدید امنیتی شدیم ؛ مجوز از سوریه  رسید***

سال گذشته يک صحنه‌اي رخ داد. ما کارت‌هاي دعوت را داديم به هيأت ها. نمايندگان هم فعاليت کردند. شد شب مراسم. عصر آن شب از سپاه اعلام کردند که اينجا نمي‌شود برنامه بگيري. گفتيم چرا؟ گفتند چون اينجا از جهت امنيتي تهديد شد و اگر اين هفت‌ هزار نفر جمعيت را شما اينجا جمع بکني اين تهديدي که اين‌ها کردند اگر اجرايي بشود خون راه مي‌افتد. شما به جاي ما بوديد در اين موقعيت چه کار مي‌کرديد؟ به مردم بگوييم نيايند يعني عقبگرد کردن؟ اگر بيايند جانشان در مخاطره است. چاي ديگري هم نداريم. خلاصه آن شب تا صبح آسايش از ما سلب شد. يکي از برادرها که عضو هيأت امناست فعاليت کرد ما هم متوسل شديم به چندين جا و ديگر دست به ترکيب جمعيت نزديم. خلاصه ساعت شش صبح بود که گفتند که مثل اينکه آن خطر رفع شد مشکلي نيست. بياييد عيب ندارد فرماندهي که بايد دستور بدهد او سوريه است. از اينجا با سختي با سوريه تماس گرفتيم آن آقا دستور را به معاونش داده و الحمدلله بدون اينکه مردم متوجه بشوند قضيه گذشت. خلاصه مردم به راحتي آمدند و امام جمعه محترم ساري آيت‌الله طبرسي تشريف اوردند و مراسم برگزار شد. اين يکي از معضلات هست که از نظر جا مشکل داريم.

*** تأکید ما حفظ عزداری بومی و محلی است ***

روز اربعيني که مردم در آنجا جمع مي‌شوند بر روي سنت عزاداري بومي و محلي خودمان را بيشتر روي آن تکيه داريم. خوب هر محلي خودش يک رسم خاصي دارد يک فرهنگ خاص خودشان بر آن‌ها حاکم است تجمع آن‌ها که يک نواخت بشود کار ساده‌اي نيست. خيلي مشکل است و لذا هر سالي چندين جلسه تشکيل مي‌شود هم مداح‌ها گلچين بشوند، مرثيه‌خوان‌ها گلچين بشود، الحمدلله بخش بلده فراوان دارد و هم سينه‌زن‌هاي خوبي دارد. اين‌ها را به همديگر پيوند دادن و آن اجتماع يکپارچه را تشکيل دادن از آن معضلاتي ديگري است که هنوز موفق نشديم آن آرمان برآورده بشود ولي بحمدلله سال به سال دارد بهتر مي‌شود.

***برنامه‌های متنوع کانون***

به همين امر اکتفا نشده البته برنامه‌هاي متعددي براي پيشرفت کارهاي فرهنگي دارد بطوري که در کار هيچ هيأتي دخالت نکند هر هيأتي در رسم رسوم محلي خودش کار خودش را انجام بدهد. پيشنهاد را ارائه مي‌دهيم. يکي از آن‌ها که شکل گرفت اين بود که اين روز اربعين و ساير برنامه‌ها غلبه با قشر آقايان است. خانم‌هاي فعالي بودند که با ما تماس گرفتند و درخواست کردند که چقدر خوب است که سازماندهي کنيد. امسال اولين جلسه را در حسينيه اوزکلايي‌ها برگزار شد بيش از دو هزار نفر ازخانم‌ها تشريف آوردند برنامه خاصي براي آن‌ها داشتيم. و نمايندگاني آمدند و هيأت امنايي هم آنجا زير نظر اين هيأت امنا تشکيل دادند و آن‌ها هم کار خودشان را شروع کردند و چند هيأت را تا الآن رفتند و برنامه‌هاي خودشان را اجرا مي‌کنند. البته هزينه اين‌ها جداي هزينه اربعين است.

در سال اول اين موفقيت بود که ما تمام روستاها را روحاني داديم. بعضي جاها داشتند تقويتش کرديم بعضي‌ جاها نداشتند ما ارتباط برقرار کرديم و روحاني فرستاديم و هر سال هم کنترل مي‌شود. بعضي روستاها برايشان امکان‌پذير نيست و ما روحاني رو بدون هزينه فرستاديم آنجا و بنده‌خدا پول هم نگرفت براي رضاي خدا. يک همچنين روابطي وجود داشت. در بحث قران هم ما دعوت کرديم بيايند گلچين کنند آن هم موفقيت حاصل نشد و آن هم قارياني انتخاب شدند که در هيئات بودند . حتي استاد موسوي‌بلده هم حاضر به همکاري شدندبراي فرستادن اساتيد ولي خوب اين‌ها هزينه‌بردار است.

 

***افراد دست به جیب تابستانه می‌خواهیم***

البته برنامه‌هايي متنوع ديگري هم داريم که هزينه‌بردار است و چون هزينه لازم در دست نداريم نتوانستيم همه آن‌ها را برآورده کنيم. برنامه‌هاي آموزش قرآن از دوآب تا پل زنگوله را داريم با مدارس و آموزش و پرورش استان هم صحبت کرديم ولي خوب معلمشان استادشان. برنامه ريزي‌شان حمل‌ونقلشان براي اين‌ها هزينه‌بردار است براي ما هم مقدور نبود. ما در انتظار افراد خيّر هستيم. افراد دست‌به جيبي که دست بکند در جيب تابستانه باشد نه زمستانه چون زمستان اگر دست برود در جيب چون هوا سرد است در نمي‌آورد. در انتظار افراد خيّر هستيم در انتظار علما و روحانيت هستيم. چون اگر اين حرکت فرهنگي مواجه با شکست باشد قطعا گروه‌هاي انحرافي داريم که سرانجام جاي اين را بگيرند. آن‌ها پول هم دارند پارتي هم دارند سريع جا را مي‌گيرند آن وقت معلوم نيست سرنوشت بچه‌ها و جوان‌هاي ما به کجا برسد. الآن فعلا يک باريکه آبي هست که يک تجمع ديني است يک زمزمه مذهبي است. خيلي جاها هم کانون توانست موفقيت‌هايي به دست بياورد مثل عيادت از بيماران، يا کساني که تا به حال به زيارت مشهد مقدس نرفته بودند با همين فقر فرستاديم مشهد. کمک به هزينه کربلا رفتن. تکريم خانواده شهدا و ... به اشکال مختلفي به اندازه امکانات ناچيزمان رفتيم جلو تا امسال.

 

*** آیت‌الله طبرسی فرمودند کاش ما هم مثل شما ... ***

در کل اهداف نهايي اين کانون رشد امور فرهنگي است و توجه دادن جامعه ما به يک وحدت و انسجامي است که خيلي جاها بعدا بوجود امد. حالا از ما تأسي کردند و خيلي جاها ما تأسي کرديم مثل تجمع عظيم مردم زنجان. بعضي‌ها هم از ما گرفتند سال گذشته نماينده محترم ولي‌فقيه حضرت آيت‌الله طبرسي را دعوت کرديم براي سخنراني. ايشان فرمود ما شنيديم شما چنين کاري کرديد مي خواهيم امسال در ساري هم چنين کاري بکنيم. لذا امسال من اينطور گرفتارم سال بعد مي‌آيم. که سال گذشته آمد.

*** انتظار ما از مردم ***

اهداف مقدسي داريم و در اينجا انتظار داريم جوانان ما؛ پسران و دختران و برادران و خواهران ما به شدت استقبال کنند که کردند، و هم  انتظار داريم قلم به دست‌هاي منطقه، نويسنده‌ها، مغزهاي متفکر، دانشگاهيان، علما و روحانيت منطقه، اين‌ها بيايند جوانب اين قضايا را بگيرند و از هر جهتي کمک کنند وقتي تشخيص دادند حرکت، حرکت فرهنگي است و هيچ پشتوانه‌اي هم به جايي ندارد. حتي براي يک پذيرايي يکي دو ساعته روز اربعين هم دست التجا به در خانه خدا دراز مي‌کنيم و از ائمه هدي کمک مي‌گيريم. تا کنون هم نه کسي امده کمک کرده و نه از جايي کمک مي‌گيريم. از همان مي‌ترسيم که عرض کردم که انشاالله لکه‌دار نشود اين حرکت. اينجا فقط متوسل به اهل‌بيت است و متعلق به آن‌هاست.

 

 

*** پشت‌پرده با امام حسین معامله دارم***

امسال يک حرکت جديدي رخ داده بود. و آن اينکه امسال ما هرچه منتظر بوديم باني خاصي پيدا نشد. به هيأت امنا گفتيم که شما نه مزد داريد، نه حقوق داريد بلکه بايد از جيب خودتان بگذاريد. قرار شد که با نمايندگان هيأت‌ها جلسه بگذاريم. ما تا اآن اين سر را نگه داشتيم که اين از کجا تأمين مي‌شود؟ ما سه سال يک باني داشتيم که هيچکس او را نمي‌شناخت حتي خودش را به من طلبه هم نشان نمي‌داد. مي‌گفت من يک معامله پشت پرده با امام حسين دارم . اگر يکي بفهمد من آبرويم مي‌رود. امسال ديگر گفت من جاي ديگري هم دارم آقايان ديگر به فکر باشيد. امسال ديگر ديديم چاره‌اي نيست با نمايندگان هيئات در ميان گذاشتيم. و آقايان هم جمع شدند مقداري کمک کردند ولي هنوز کم و کاست زياد دارد ولي الحمدلله برنامه روز اربعين تنظيم است.

 

*** از فعالیت اقتصادی حمایت می‌کنیم، دخالت نه! ***

هدف؛ فرهنگي و اجتماعي و ديني است. وحدت و انسجام منطقه ماست. البته در اين کنار دخالت مادي نداشتيم. ولي اگر سرمايه‌گزار خصوصي بخواهد در منطقه سرمايه‌گزاري کند ما حمايت مي‌کنيم اگر در استان کاري و مشکلي و گره خاصي داشته باشد ارتباط مي‌گيريم و کانون با تمام وجود حاضر است او را کمک کند که يک منبع توليدي باشد و اشتغال‌زا باشد و سرانجام موانع سر راهش برطرف بشود. البته تا الآن هم سرمايه‌گزار خاصي پيدا نشد که بخواهد چنين کاري بکند.

 

*** مسئولین نه حمایت کردند نه مخالفت!***

البته سنگ‌اندازي نداشتيم. حمايت هم نداشتيم . بعضي از مسئولين را خودم شخصا رفتم دفترشان و از مسئولين مقيم نور و يا دست‌اندرکاران در تهران رفتم؛ شرکت نکردند. بعضي‌ها هم شرکت کردند مثل آقاي فياضي که سابق نماينده مجلس بود و ايشان هم امد و ما به ايشان گفتيم اينجا موقعيت سياسي نيست ولي شما ده دقيقه اينجا به عنوان نماينده مردم از آن‌ها تشکر کن. کمک مالي و مادي اينطوري نداشتيم. البته مخالفتي هم کسي نکرد. خوب اين کار يک کار ديني است کسي جرأت ندارد با اين مخالفت بکند.

 

*** ثبت ملي آیین عزاداري بومي؛ کاری که نشد***

ثبت ملي آیین عزاداري بومي در میراث فرهنگی ، پشتوانه‌ای قوی می‌خواهد. برای اين کار هنوز اقدام نکرديم. چون پشتوانه قوي مادي نداريم. البته خود اهل بيت و امام حسين مي‌رسانند و حمايت مي‌کنند و اعتماد ما به اين خاندان بيش از اين‌هاست.

** *اغلب تشکر می‌کنند ولی انتقادات را می‌پذیریم ***

به کليت برنامه که کسي خدشه‌اي ندارد. بعد از اينکه برنامه هر سال برگزار مي‌شود. انتقاداتي اگر باشد در روند اجراي برنامه است که اين هم سازنده است. البته مردم اصل برنامه را تقدير و تشکر مي‌کنند. اما از طريق نمايندگان هيأت‌ها هستند. بعد از مراسم جلسه‌اي مي‌گذاريم تحت عنوان آسيب‌شناسي که نماينده هيئات هستند نيروهاي جانبي که به ما کمک مي‌کنند الآن حدود 80 نفر فقط خواهراني هستند که در آن روز به ما کمک مي‌کنند. اين‌ها همه مي‌آيند در آن جلسه آسيب‌شناسي که بعد از اربعين ما مي‌گذاريم مي‌آيند و مشکلات را بازگو مي‌کنند. نظرسنجي‌ها از اين طريق به دست مي‌رسد.سرنخ قضايا همين هفت نفرند . هرکدام از اين‌ها فرهنگي و تدارکاتي و انتظامات و اين‌ها هستند و همه‌شان موظفند از بين هيأت‌ها نمايندگاني تعيين کنند و بنا به آن مقدار کاري که دارند در طول سال جلسه برگزار کنند. يکي تدارکات است يکي فرهنگي است.

 

*** برگزاری چنین برنامه‌ای دربلده سخت است ***

البته اين مورد بحث هيأت امنا بود منتها امسال اولين سالي بود که مردم براي عاشورا رفتند منطقه. اما اربعين هنوز به تعطيلي خاصي برنخورديم. البته در نظر داشتيم جلسه فوق‌العاده‌اي هم در تابستان در آنجا برگزار کنيم اما منطقه معضلات خاص خودش را دارد. روستاها امکانات ندارند، بايد ماشين بگذاريم روستاها بيايند، پذيرايي بشوند. امکانات پذيرايي آنجا هنوز مهيا نشد. امکانات مالي ما ضعيف است.

 

 

 

*** ارتباط مستمر مالی با مردم ***

البته از امسال برنامه مالی بصورت دائمی دارد صورت مي‌گيرد و بنابه پيشنهاد نماينده نسن در هيأت امنا قرار شد تجربه‌اي که در ساخت حسينيه نسن داشتند را همين جا منتقل کنيم و دفترچه‌هايي تنظيم کنيم بدهيم به نمايندگان هر هيأتي و آن‌ها در طول سال اين هزينه را برای برنامه‌ها جمع کنند.

 

*** فریاد " هل من ناصر" ما را برسانید ***

حرف آخر اینکه ؛ اول دست توسل به سوي خدا و ائمه اطهار  دراز مي‌کنيم. ولي از همه اقشار کشوري و لشگري و علما  و دانشگاهيان؛ پير و جوان ، مرد و زن دعوت مي‌کنيم که کمک کنند. اگر اینجا را کمک نکنند به نظر من یک نعمتی است که برای مردم ما اقامه شد که اگر شکر این نعمت نکنند به نظرم تغییر نعمت بوجود می آید و خدای نخواسته تغییر نعمت عذاب الیم است. خواسته ام از همه این است که بیایند و در این امر شرکت کنند. اگر صداي هل من ناصر ما را شما به گوش مردم برسانيد و کساني باشند که اعلام آمادگي کنند ما درخدمتشان هستيم.

 

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]