روستاي نسن نور

بازي هاي محلي

بازي هاي محلي

بازیهای محلی نسن هرچه بیشتر جوانان خطه نور به تمدن درخشان این دره در روزگار گذشته آشنا شوند در رويارویی با تمدن‌های غربی و دیگر تمدن‌ها احساس حیرت  و وازدگی نمی‌کنند و از این قیود رهایی می‌یابند و می‌کوشند سنتها و آیین های ملی خویش را فرا گیرند و خصلت‌های ناسازگار به این آیین ها را از خود دور نمایند. آنها باید بدانند که درقرون گذشته آن زمانی که اروپاییان در خواب به سر می‌بردند اجداد آنها در زمینه های متعدد پیشرفته بودند تا جای که در کتب اجتماعی و تربیتی خود فصولی را مختص ورزش و تربیت بدنی قرار…

بازي هاي محلي

روستاي نسن نور

بازي هاي محلي

خلاصه مطلب:

بازیهای محلی نسن هرچه بیشتر جوانان خطه نور به تمدن درخشان این دره در روزگار گذشته آشنا شوند در رويارویی با تمدن‌های غربی و دیگر تمدن‌ها احساس حیرت  و وازدگی نمی‌کنند و از این قیود رهایی می‌یابند و می‌کوشند سنتها و آیین های ملی خویش را فرا گیرند و خصلت‌های ناسازگار به این آیین ها را از خود دور نمایند. آنها باید بدانند که درقرون گذشته آن زمانی که اروپاییان در خواب به سر می‌بردند اجداد آنها در زمینه های متعدد پیشرفته بودند تا جای که در کتب اجتماعی و تربیتی خود فصولی را مختص ورزش و تربیت بدنی قرار… ادامه متن

بازیهای محلی نسن

هرچه بیشتر جوانان خطه نور به تمدن درخشان این دره در روزگار گذشته آشنا شوند در رويارویی با تمدن‌های غربی و دیگر تمدن‌ها احساس حیرت  و وازدگی نمی‌کنند و از این قیود رهایی می‌یابند و می‌کوشند سنتها و آیین های ملی خویش را فرا گیرند و خصلت‌های ناسازگار به این آیین ها را از خود دور نمایند.

آنها باید بدانند که درقرون گذشته آن زمانی که اروپاییان در خواب به سر می‌بردند اجداد آنها در زمینه های متعدد پیشرفته بودند تا جای که در کتب اجتماعی و تربیتی خود فصولی را مختص ورزش و تربیت بدنی قرار داده بودند این نشان می دهد که ورزش در ایران زمین به طور علمی حتی در قرون پنجم و ششم هجری قمری دنبال می‌شده‌است پس بایستی این سنن نیک را که از پدرانمان به یادگار مانده به دست فراموشی نسپاریم و آنها را زنده کنیم و خود را وابسطه فرهنگهای عاریتی دیگران نکنیم به همين منظور برخي بازيهاي محلي را يادآور مي‌شويم.

1- چلیک کا

نامهای دیگر این بازی "الک دولک" ، "الکاتی" و "یکه‌تک‌تک‌تک" می‌باشد و در آن به دو عدد چوب یکی به طول دو متر و دیگری که همان چلیک یا دولک ، حدود سی سانتی متر  می‌باشد.

چليك كا


در ابتدای زمین دوسنگ را به فاصله کمی موازی هم قرار می‌دهند دو تیم شرکت کننده به قرعه یکی در کان (شروع بازی ) و دیگری در گَل (دفاع )مستقر می‌شوند. برای شروع فردی از تیم حمله کننده چلیک را روی دو سنگ قرار داده و با چوب بزرگتر آنرا بلند و با یک ضربه به سمت گَل می‌فرستند اگر فرد تا سه بار موفق به ضربه زدن نشود فرد مذکور سوخته محسوب می‌شود و نفر بعدی باید جای او را بگیرد ولی اگر ضربه شکل بگیرد باید چوب بزرگ را روی سنگ در امتداد دو سنگ به صورت مورب به طوری که یک سر آن روی سنگ و سر دیگر آن در روی زمین قرار می گیرد و تیم مقابل بایستی با چلیک ضربه خورده  همان فاصله ای که به زمین نشسته با نشانه روی چوب بزرگ ،آنرا مورد هدف قرار دهند در صورت برخورد فرد مذکور سوخته محسوب و نفر بعدی شروع می کند .

-        اگر تیم مقابل چلیک را بعد از ضربه در هوا در اختیار (اندل) بگیرد تیم سوخته و جای دو تیم عوض می شود.

-        در صورت سوختن یک فرد نفر بعدی می تواند تاسه بار ضربه موفق بزند و فرد سوخته را زنده کند.

-    اگر ضربه بازیکن به چلیک اصابت نکند یک "پا " محسوب می شود که تیم مقابل می تواند بعد از ضربه چلیک را روی پا قرار دهد و به سمت کان پرتاب کند.

-    اگر چلیک از روی الک ضربه زننده بیافتد باید به ازا آن تیم مقابل برای زدن به الک کاشته شده یک قدم به کان نزدیک شود . هر سه باری که این اتفاق پشت سرهم بیافتد یک "پا" محسوب می شود.


چليك كا

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]